Kad put vodi do vode (22. ožujka - Svjetski dan voda)

Učenici 4. a razreda su se biciklima uputili prema Biljskom jezeru. Opremljeni kacigama, sendvičima, dekicama, ali i bilježnicama za PID vozili su oko 5 km dugom biciklističkom stazom uz Dravu do automobilskog mosta zatim kroz Podravlje prema Bilju.  Zastali su na proširenju mosta preko  kojega se lijepo vidi veći dio Biljskog jezera. Tamo su saznali ponešto  o poznatom odredištu Čingli-lingi čardi, orijentirali se na topografskoj karti područja i odredili strane svijeta. Vožnju su nastavili cesticom iza veslačkoga kluba uz jezero sve do prvih neposječenih stabala. Parkirali su bicikle, raširili  dekice na travu i odmah prionuli gradnji skloništa od posječenih grana, penjanju na razgranata stabla i jednostavno – uživanju.

Nakon odmora uz igru došlo je vrijeme i za učenje. Podijeljeni u skupine istraživali su brojnost i raznolikost biljaka u vunicom označenim kvadratnim metrima livade. Zapisali su osnovno u bilježnice i označavali svoj položaj na nacrtanim topografskim skicama. Učili su i kako  ispravno iskopati biljku s korijenom za herbarij.

Nakon nastave ostalo je još malo vremena za igru,  pozdrav jezeru i paru labuda  koji su mirno plivali. Na povratku kući ustanovili su da je na jednom biciklu probušena prednja guma.  Pozvali su „BSS“ (Biciklističku službu spašavanja) – učiteljičinog oca koji je probušeni bicikl i biciklistu odvezao do škole automobilom.  Umorni, ali zadovoljni vratili su se istim putem do škole složni u zaključku: ovo je bio izvrstan izlet.

Fotografije možete pogledati u albumu na poveznici.

objavio: Mario Jager   datum: 25. 3. 2017.

« Srpanj 2018 »

Popis udžbenika za školsku 2018./19. godinu