Ostali tisak
 • Zvrk
 • Smib i Modra lasta
 • Matka

Drže radionice i pišu knjige na njemačkom jeziku

U sklopu četverodnevnog događanja „Dani njemačkog jezika“ koji su započeli u srijedu (25. listopada), prošle su subote  u II. gimnaziji Osijek održane radionice  na njemačkom jeziku za učenike osnovnih i srednjih škola i to u organizaciji Goethe instituta, njemačkog veleposlanstva u Hrvatskoj, te Hrvatskog društva učitelja i profesora njemačkog jezika.

Tako se na rasporedu našlo čak 16 radionica, a čak dvije organizirali su učenici osmih razreda  osječke Osnovne škole Franje Krežme. Prema riječima profesorice njemačkog jezika Melite Barišić danas, kao prvi ili izborni predmet, njemački jezik uči čak 45 posto učenika osječkih osnovnih škola, što je značajan porast u interesu za ovaj strani jezik.

Dijelom je razlog tome odlazak roditelja na rad u inozemstvo, prvenstveno Njemačku, zbog čega žele da djeca nauče ovaj jezik. No, mi dosta toga radimo i kako bismo animirali djecu da se odluče za njemački. Tako je  pokrenuta inicijativa da one škole koje nemaju njemački jezik od prvog razreda imaju radionice njemačkog jezika i učenici se od prvog do četvrtog uključuju u njih u produženom boravku i izvan nastave. Također nastojimo i kroz različite projekte poput Noći čitanja  ili istraživačke terenska nastave u okviru koje djecu koja uče  njemački voditi u Minimundus u Austriju, Graz i Klagenfurt  ohrabriti učenike na odluku o učenju njemačkog, naglašava Barišić.

Inače, učenici OŠ Franje Krežme u subotu su prezentirali svoju knjigu na njemačkom „Skupljači perja“, te pokazali rezultate DSD testiranja u svojoj školi. Tako je od 38 učenika koji su pristupili ovom testiranju, čak njih  26 dobilo  A2 certifikat o poznavanju njemačkog jezika, što su iznimni rezultati za osnovnoškolce. (Izvor: Glas Slavonije)

objavio: Mario Jager   datum: 1. 11. 2017.

« Siječanj 2018 »