Školska knjižnica
Adresa:
Školska ulica 3, 31000 Osijek
Telefon:
031/628-120
Knjižnica – tipka 3 (628-107)
POSUDBA
Knjiga se može posuditi na rok od 14 dana, a navjiše se mogu posuditi 2 knjige od kojih samo jedna može biti lektirni naslov.
RADNO VRIJEME ŠKOLSKE KNJIŽNICE
U školsku knjižnicu ste dobrodošli svakim radnim danom, od ponedjeljka do petka od 8.00 – 14.00 sati.
NAPOMENA: Svaki prvi utorak u mjesecu školska knjižnica ne radi. Knjižničarka Dubravka Maras je tada na stručnom usavršavanju u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici.
MREŽNI KATALOG ŠKOLSKE KNJIŽNICE
Pretraga se vrši unutar svih podataka (glavni zapis, ključne riječi, sadržaj…). Odabirom vrste građe sužujemo izbor ovisno o vrsti koju tražimo. Tekst koji tražimo može biti dio riječi, cijela riječ ili nekoliko kombinacija riječi odvojenih razmakom. Rezultat je jedno ili više djela koja po sistemu ‘like’ (svi nazivi koji sadrže niz upisanih znakova, a minimalno dva znaka) zadovoljavaju traženi uvjet upisan u bilo kojoj kombinaciji upita. Ukoliko umjesto razmaka upišemo znak za minus (-) rezultat neće sadržavati riječ koja slijedi (‘not like’). Velika i mala slova tretiraju se jednako (Ant = ANT= ant = AnT). Radi lakšeg pronalaženja poželjno je upisati dio naslova koji asocira na riječ u naslovu koja je manje zastupljena u jezičnom izražavanju. Nije poželjno pisati cijeli naslov djela nego jednu riječ ili samo dio riječi.
Zaboravili ste podići lektiru?
Ne očajavajte evo rješenja. Na stranici eLektire prijavom pomoću Carnet korisničkog računa možete čitati, preuzimati, slušati audio zapise i gledati ulomke iz većine propisane lektire. Ukoliko nemate Carnet korisnički račun javite se svom nastavniku informatike.
Pravilnik o radu školske knjižnice
Korisne stranice
Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek
EDUTORIJ – središnje mjesto za pohranu, objavu, razmjenu, ocjenjivanje i dohvat digitalnih obrazovnih materijala. Istražite i iskoristite njegove mogućnosti i pridružite se mreži stručnjaka koji predano rade na razmjeni svojih znanja i boljitku suvremenog obrazovanja
Elektronički časopisi:
Drvo znanja – enciklopedijski časopis za mlade
Edupoint – časopis za poticanje informacijske pismenosti
Mak – časopis s temama iz područja religije
Meridijani – časopis s temama iz područja geografije
Priroda – mjesečnik za popularizaciju prirodnih znanosti i ekologije
Enciklopedije na internetu
Proleksis enciklopedija – prva hrvatska opća i nacionalna enciklopedija u elektroničkom izdanju; besplatno dostupna članovima Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNet
Hrvatska Enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža
Encyclopedia Britannica Online
Encyclopedia.com – besplatan pristup; sadrži više od 50 000 natuknica (na engleskom jeziku)
RJEČNICI
Hrvatski jezični portal – zajednički projekt Novog Libera i Srca. Većini riječi u bazi pridodani su izvedeni oblici, tj. gramatička razrada. Sadrži preko 100 000 osnovnih riječi.
JEDNOJEZIČNI RJEČNICI
Dictionary.com – engleski jezik; prevoditelj više jezika
OneLook Dictionary – više od 900 općih i specijalnih rječnika
DVOJEZIČNI RJEČNICI
VIŠEJEZIČNI RJEČNICI
EU-dictionary – zastupljeni jezici: engleski, njemački, talijanski, španjolski, francuski, nizozemski, švedski, finski, japanski, latinski
ATLASI
Geo-Gauss – planovi hrvatskih gradova; zbirka planova i karata
Multimap – atlas svijeta; detaljna karta Hrvatske
Quick Maps – karte, zastave, ekonomija, klima, prirodni resursi
World Atlas and World Maps – karte, zastave, podaci o zemljama, populacija itd.
PRIRUČNICI
„Netiquette“ – Kako se „ponašati“ u „novom“, virtualnom svijetu? Koja su pravila lijepog on-line ponašanja? Odgovore na brojna pitanja o bontonu na internetu potražite na ovoj mrežnoj stranici.
Priručnik za učenje i poučavanje (za učenike) – Agencija za odgoj i obrazovanje
Priručnik za učenje i poučavanje (za nastavnike) – Agencija za odgoj i obrazovanje