SUSRET S KNJIŽEVNICOM IVANOM ŠOJAT
U sklopu obilježavanja Svjetskog dana knjige i autorskih prava 23.travnja, učenicima 7. i 8. razreda OŠ Franje Krežme u Osijeku upriličen je susret s književnicom Ivanom Šojat u organizaciji Gradske i sveučilišne knjižnice u Osijeku te knjižničarke Dubravke Maras i profesorica hrvatskog jezika Margarete Zdelar i Nataše Turkalj.
Gošću Ivanu Šojat uvodno su predstavile djelatnice GISKO-a koje su iznijele podatak da je spisateljica prema podatcima koje su obradile među prvih deset najčitanijih i najposuđivanijih autora te da je za svoj rad primila brojne nagrade i priznanja. Nakon uvodnih riječi i sama autorica je upoznala učenike sa svojim književnim radomi zanimljivim činjenicama o svojem životu.
Istaknula je da je knjižnica velik dio njezina života jer je puno vremena provela u njoj i dalje ga provodi istražujući i pišući nove romane. Autorica je kao učenica voljela čitati te smatra da je čitanje i pisana riječ ono što nas čini ljudima.
Učenici su pročitali autoričine romane Zmajevi koji ne lete, Oblak čvoraka i Onaj svijet vani koji govore o aktualnim tinejdžerskim problemima te su za spisateljicu pripremili zanimljiva pitanja.
Spisateljica je naglasila važnost empatije posebice u pubertetskom razdoblju odrastanja i da su problemi kroz koje učenici sada prolaze problemi kroz koje su odrasle osobe prošle kao i ona sama te da često progovara o vlastitim iskustvima i traumama kroz koje je sama prošla. Autorica ističe da je važno biti drukčiji i poseban te da se toga ne treba sramiti.
Učenicima se posebno svidio roman Onaj svijet vani u kojem se govori o dječaku koji je opipljivu stvarnost zamijenio virtualnom te o njegovu povratku u realnost uz pomoć prijatelja i obitelji. Autorica je objasnila da su njezin bijeg od stvarnosti ipak knjige, a ne video igrice, no nažalost ovaj je problem izrazito prisutan među mladima te je potrebno o tome pisati.
Inspiraciju za svoje romane pronalazi u svakodnevnom životu i susretima s različitim ljudima.
Uspoređujući filmsku adaptaciju pojedinih književnih naslova u usporedbi s književnim djelima, autorica ističe dominaciju pisane riječi koja je po njezinom mišljenju nemjerljivo upečatljivija u odnosu na filmsku umjetnost. Pisana riječ pobuđuje maštu i književno djelo može se mnogostruko dublje proživjeti nego isto ekranizirano djelo.
Posebno zanimljivo bilo je kada je književnica poručila roditeljima da bi oni također trebali pročitati njezine knjige kako bi bolje mogli razumjeti svoju djecu i kako su roditelji ti koji koji bi ih trebali naučiti preživjeti u današnjem svijetu te prepoznati razne probleme s kojima se njihova djeca susreću.
Učenici su uživali u susretu s književnicom Ivanom Šojat jer su naučili mnogo o nastajanju romana i pisanju te o životu same autorice.
Napisala : Margareta Zdelar


