ZASADI STABLO, NE BUDI PANJ

Stara kineska poslovica kaže: Ako želiš biti sretan cijeli život, sadi biljke. U Laboratoriju mentalnog zdravlja učenici 1. b i 5. b saznali su za ovu poslovicu i odlučili provjeriti je li baš tako. Uskoro se ukazala dugoočekivana prilika.

Mali ekolozi iz 1. b razreda i njihova učiteljica Vlatka Antunović te ekolozi iz 5. b razreda i njihov učitelj Zvonimir Stipešević ovu tvrdnju provjerili su u ponedjeljak, 12. prosinca 2022. godine. Veliku sreću osjetili su pridruživši se akciji javne sadnje 40 sadnica na području grada Osijeka, točnije na Trgu Augusta Šenoe i u okolnim ulicama. Organizator je udruga „Zasadi stablo, ne budi panj“ koja već godinama brine za drveće.

Uz učenike naše škole radili su i zaposlenici Unikoma, planinari, izviđači i gimnazijalci. Svi su imali pune ruke posla. Naši učenici vrijedno su tabali zemlju oko sadnica, ušuškavali bebe drveća. Tabali su zajedno, po dvoje ili troje, a primijenili su i igru vlakića koja se pokazala najučinkovitijom za pravilnotabanje zemlje oko sadnica.Radost je bila toliko velika da je i sunce izvirilo i za oblaka pogledati što se to događa u našem gradu. Obasjalo ih je punim sjajem kao da i ono želi pomoći. Utvrdili smo da je svako stablo bitno. Naučili smo kako se sadi drveće. Ponovili smo da je timski rad jako važan i učinkovit.

Mali ekolozi pokazali su da se na njih može računati i u velikim akcijama.  Smrznutih ruku, blatnih čizama i srca punog ponosa vratili su se u školu na topli čaj koji im je naša teta kuharica Kaja pripremila. Uz čaj su prepričavali što su sve naučili, a planirali su i daljnje aktivnosti vezane uz naše novoposađene prijatelje – listopadno drveće.

Opetovano smo primijenili aktivnosti školskog Erasmus+ projekta Laboratorij mentalnog zdravlja kojima se razvijaju kreativnost, fokus i koncentracija te intenzivno povezivanje sa sadašnjim trenutkom i svijetom koji nas okružuje.

U fotogaleriji pogledajte kako nam je bilo!

objavio: Administrator   datum: 14. 12. 2022.