Usmjereno i svjesno disanje u 1. b

Projekt Laboratorij mentalnog zdravlja službeno je završio, no mi - oduševljeni rezultatima istraživanja i pokusa - nastavljamo s mindfulness aktivnostima koje povezuju um i tijelo.

Učenici prvih razreda uvijek su razigrani, veseli, glasni, ubrzani… Ponekad je teško postići da se opuste, mirno dišu i usmjere na svoje aktivnosti i zadatke. Mindfulness pomaže da djeca postanu svjesna sadašnjeg trenutka. Puno je različitih vježbi, ali događa se da tijekom vježbanja misli i odlutaju. Vraćanje pažnje na fokus svjesno je usmjeravanje na sebe.

Učenici 1. b razreda s učiteljicom Vlatkom Antunović provjerili su da se usmjerenim i svjesnim disanjem mogu opustiti i smiriti. Pomogli su im njihovi dragi plišanci koje su donijeli u školu.

Na satu TZK legli su na svoje prostirke, na leđa. Ispružili su ruke i noge u ugodnom položaju. Na trbuh su stavili igračku. Dubokim, kontroliranim udisajima na nos podizali su trbuh, a izdisanjima na usta spuštali su trbuh. Ta je aktivnost podizala i spuštala igračku. Morali su biti vrlo mirni da igračka ne padne na pod. Ponavljajući takvo disanje, uspjeli su usredotočiti svoju svijest na trbuh i disanje. Opustili su se.

Nakon aktivnosti rekli su da im je bilo zanimljivo, lako, kao da lebde, da su se opustili i odmorili.

Dokazali su da i prvašići mogu usredotočiti svoje misli i kontrolirati svoje tijelo.

Pogledajte njihove fotografije i video zapise. Pokušajte i sami sve ovo provjeriti.

objavio: Administrator   datum: 13. 2. 2023.