UČENJE SLOVA NIJE MUČENJE!

Predčitalačke sposobnosti kod djece najbolje se razvijaju tako što se djeca upoznaju s oblicima slova i uparuju ih s pripadajućim znakovima. Povezivanje glasa sa znakom omogućuje djeci da kasnije s lakoćom povezuju znakove i glasove jedno za drugim tvoreći riječi i slažući riječi tvoreći rečenice.

Tom procesu uvelike pomaže slušanje čitanja. Roditelji, čitajte svojoj djeci što više!  Kada čitate djeci, pokušajte pratiti redove koje čitate prstom s lijeva na desno kako bi dijete zapamtilo redoslijed čitanja. Povezujte tekst s pripadajućim slikama i s djetetom imenujte ostale stvari u knjigama i slikovnicama. Imenovanjem stvari koje se nalaze u slikovnicama, ali i u prirodi oko vas, dijete širi vokabular i povezuje riječi s predmetima.

Psihologinja i pedagoginja naše škole s učenicima prvog razreda prolaze slikovnice kroz koje, osim što potiču čitalačke vještine, potiču i emocionalno opismenjavanje učenika od prvog razreda.

Počnimo s abecedom! Prije nego što dijete usvoji sposobnost čitanja, treba se upoznati s abecedom. Ono bi trebalo biti svjesno svakog pojedinog slova i glasa povezanog s njim. Takvo znanje najbrže će naučiti kroz igru. Učenje slova također vam pruža mogućnost smišljanja velikog broja igrica koje možete zajedno igrati i istovremeno učiti.

Loptajući se u parku, pokušajte svakim bacanjem smisliti riječ koja počinje na zadani glas. Postoje razne varijacije ove igre, započnite igru u kojoj treba smisliti riječi koje završavaju na zadani glas ili koje sadrže taj glas u sredini. Kreativnosti i novim zadacima u ovakvim igrama nema kraja! Učenje brojeva i slova ponekad zna biti zamorno za vaše dijete i ono se možda osjeća preopterećeno informacijama koje bi trebalo zapamtiti, a na vama je da mu pokažete kako su brojevi i slova svuda oko nas i da ih možemo učiti i igrajući se u parku, u igraonici i u udobnosti vlastitog doma.

U uredu psihologinje i pedagoginje našim učenicima pomažemo potaknuti svjesnost svakog pojedinog slova i glasovnog povezivanja s istim kroz različite kreativne aktivnosti i slikovnice!

Učenje kroz igru uvijek je najbolji odabir učenja za vaše dijete! Učinite mu učenje zabavnim i tako potaknite njegovu/njezinu kreativnost i potaknite dijete na istraživanje svijeta. Pokažite im da učenje ne mora biti mučenje i vaša će djeca uživati u zajedničkim aktivnostima.

objavio: Administrator   datum: 30. 3. 2023.