Terenska nastava učenika 8. razreda (Pakrac - Lipik - Okučani)

U ponedjeljak 5. 6. 2023. učenici osmog razreda u pratnji razrednika bili su na terenskoj nastavi Pakrac – Lipik – Okučani u organizaciji turističkih zajednica navedenih gradova i Memorijalnog centra Domovinskog rata iz Vukovara.

Učenici su prvo posjetili Pakrac, točnije Policijsku postaju u Pakracu na koju je 1. ožujka 1991. izvršen napad pobunjenog srpskog stanovništva, a sam događaj označavao je početak Domovinskog rata.

Nakon toga su učenici otišli u Kino „Pakrac“ u kojem ih je profesor povijesti iz Pakraca upoznao sa samim početcima Domovinskog rata i događajima koji su se događali netom prije i poslije. Predavanje je trajalo 45 minuta uz prikladnu prezentaciju.

Uslijedio je ručak nakon čega su učenici posjetili dva muzeja - Muzej grada Pakraca i Muzej Domovinskog rata.

U Muzeju Domovinskog rata mogli su vidjeti razne odore hrvatskih vojnika od početaka 1900. godine pa sve do danas. Osim toga mogli su odjenuti kape i druge predmete.

Nakon toga učenici su otišli u kovaonicu novca u Pakracu u kojem ih je vodič upoznao s kovanjem novca, kako se on izrađivao, od kojih materijala, a na kraju su si sami mogli iskovati novac - „prvu hrvatsku kunu“.

Potom su učenici otišli u obližnje mjesto Kusonje gdje im je vodič ispričao kako su na ulazu u to mjesto hrvatski branitelji upali u zasjedu, bojno im je vozilo pogođeno, a njih dvadesetak uspjelo se sakriti u obližnju kuću gdje su se cijeli dan 9. rujna1991. borili i uspijevali obraniti; kako im pomoć nije stizala, tj. nije bila dovoljna, a gubitci ljudstva, oružja i snaga dana u izvlačenju njih 20 bili brojni, padom noći pali su i vojnici „zastali u vječnosti vječno ljubeći oltar Domovine“.

Potom su učenici posjetili Ergelu Lipik gdje su vidjeli konje lipicance, kako žive, kako su raspoređeni po štalama i sl. Učenici su dragali konje i uživali u prirodi. Nakon Ergele uputili su se u središtegrada Lipika gdje ih je vodič proveo kroz središnji gradski park.

Potom su svi zajedno otišli u Okučane gdje su učenicima pokazane staklene kocke vedrine za 51 branitelja poginulog u akciji Bljesak.

Nakon Okučana uslijedio je povratak kućama.

Kako nam je bilo, pogledajte u fotoalbumu!

objavio: Administrator   datum: 7. 6. 2023.