Suradnja Muzeja likovnih umjetnosti i naše škole

Kulturno-edukativnu dimenziju građanskog odgoja učenici 1. razreda ostvarili su u subotu 22. 11. 2014. u Muzeju likovnih umjetnosti gdje su posjetili zajedno s učiteljicama Sandrom Binder i Vlatkom Antunović, te roditeljima učenika, izložbu hrvatskoga slikara Miroslava Kraljevića. Ravnateljica Muzeja likovnih umjetnosti gospođa Leonilda Conti Ribić prilagodila je sadržaje najmlađem osnovnoškolskom uzrastu, te ih je na zanimljiv način provela tematskim prostorijama ove značajne izložbe.

U nastavku pročitajte nešto više o našem posjetu muzeju.

Autoportret Miroslava Kraljevića (1910.)

Kako bi posjet bio edukativnog  karaktera, u svakoj  su sobi postavljeni zadatci koji djeci omogućuju da na zanimljiv način uočavaju, pronalaze i otkrivaju detalje pojedinih slika našega slikara Miroslava Kraljevića. Radionice, poput slaganja pazli koje prikazuju neke dijelove Kraljevićevih slika, dovršavanje reprodukcije uočavajući strukture i rasporeda likova na originalima, imale su likovni zadatak tijekom obilaska izložbe, koji se prožimao s kulturološkim. Mora se naglasiti zadovoljstvo ne samo učenika i učitelja, već i roditelja koji su upoznali način na koji se djecu može voditi i prilagoditi sadržaje koji odraslima često predstavljaju edukacijsku poteškoću, kako objasniti  boemski život i rad Miroslava Kraljevića, prihvaćanje razgolićenog ljudskog tijela, i sl.

Ravnateljica Muzeja likovnih umjetnosti gospođa Leonilda Conti Ribić iznalazi način kako privući najmlađi uzrast i poticati navike posjećivanja kulturnih ustanova, te učiti vrednovati  i promatrati umjetnička djela. Poziv upućen školi i roditeljima najbolji je primjer  razvijanja  kulturne dimenzije građanskog odgoja. Zanimljivo i edukativno druženje djece, roditelja i učitelja u jednoj kulturnoj ustanovi kao što je Muzej likovnih umjetnosti početak je jedne izvrsne suradnje koju ćemo njegovati.

Lijepo je bilo promatrati roditelje i djecu u zajedničkim aktivnostima koje je pripremila likovna pedagoginja Kristina. Ovakvim aktivnostima djeca su  se  na zanimljiv i njima primjeren način počela upoznavati s kulturnom baštinom. Bio je to prvi susret prvašića s Muzejom likovnih umjetnosti koji  se planira  nastaviti  i dalje. Dobrih ideja ne manjka, a  suradnja Muzeja, učenika, učitelja i roditelja pokazala se izvrsna. Bilo je to lijepo i zanimljivo provedeno subotnje prijepodne, ispunjeno zajedničkim uživanjem u  vrhunskoj umjetnosti. – izjavila je učiteljica Sandra Binder.

objavio: Luka Pejić   datum: 24. 11. 2014.