O glagoljici u Auli glagoljice i Auli znanosti Ekonomskoga fakulteta u Osijeku

Učenici osmih razreda OŠ Franje Krežme, u pratnji vjeroučiteljice Jasmine Rašković i profesorice informatike Anite Ivančičević, 17. siječnja 2022. godine posjetili su Ekonomski fakultet u Osijeku. Učenike je pozdravio prodekan Ivan Kelić te im izrazio dobrodošlicu i poželio im uspješan obilazak dvaju kultnih prostora Ekonomskoga fakulteta u Osijeku – Aule glagoljice i Aule znanosti.

Profesorice Jasna Horvat i Josipa Mijoč učenike su ponajprije povele u Aulu znanosti te im predstavile tri dvorane posvećene uglednim osječkim znanstvenicima: nobelovcima Lavoslavu Ružički i Vladimiru Prelogu te utemeljitelju hrvatske suvremene znanosti – Josipu Jurju Strossmayeru. U vrtovima Ekonomskoga fakulteta u Osijeku, učenici su doznali kako su prvi akademski razgovori vođeni upravo u vrtovima prve Platonove akademije te kako vrtovi simboliziraju akademske rasprave.

Što su još doznali i naučili pročitajte pod opširnije.

Unatoč oblačnome danu, učenici su obišli Ljudsku sunčanu uru postavljenu u jednom od vrtova Fakulteta te su se fotografirali pred muralom Bivše Oružničke vojarne na kojemu se nalazi fotografija pročelja Fakulteta s početka 20. stoljeća.

U Auli glagoljice profesorica Jasna Horvat održala je predavanje o glagoljici, a pri pojašnjenju glagoljskih znakova profesorica je uporabila mural Alkar. Mural Alkar prikazuje glagoljske znakove po njihovom numeričkome redoslijedu (jedinice, desetice, stotice, tisućice), ligature (sljubljenice) i QR kod s filmom o nastanku Aule glagoljice.

Učenici su doznali kako prvih devet glagoljskih znakova nosi poruku sljedeća sadržaja: „Ja (kršćanin) koji poznajem slova (Boga) govorim kako je vrlo (časno) dobro živjeti na zemlji.“

Druženje su završili ispisivanjem vlastitih imena glagoljskim znakovima te utvrđivanjem numeričkih vrijednosti skrivenih u njihovim imenima. Prodekan Ivan Kelić te profesorice Jasna Horvat i Josipa Mijoč pozvale su učenike da ponovno posjete Ekonomski fakultet u Osijeku. Istaknuli su kako je Ekonomski fakultet u Osijeku jedina visokoobrazovna ustanova u Republici Hrvatskoj koja o glagoljici i uglednim osječkim znanstvenicima poučava boravljenjem u prostoru.

objavio: Administrator   datum: 19. 1. 2022.