Stručna usavršavanja naših učitelja diljem Europe: edukacije o pozitivnoj psihologiji, mindfulnessu i metodama nošenja sa stresom

U ovim izazovnim vremenima željeli smo iskoristiti sve resurse kako bismo našim učenicima pružili potrebnu dodatnu podršku s ciljem smanjenja stresa i poboljšanja općeg psihofizičkog stanja i zdravlja.

Budući da mindfulness tehnike utječu na smanjenje stresa, poboljšanje učenja i koncentracije, rast emocionalne i socijalne inteligencije te potiču kreativnost, motivaciju, produktivnost i zadovoljstvo, glavna tema našeg Erasmus+ projekta Laboratorij mentalnog zdravlja upravo je implementacija mindfulness aktivnosti u svakodnevni život škole u svrhu stvaranja uspješnih i sretnih učenika spremnih za budućnost i životne izazove.

Tijekom ove školske godine učitelji projektnog tima odlazili su na mobilnosti diljem Europe i pohađali brojne stručne edukacije s područja pozitivne psihologije, neuroznanosti i tehnika za povezivanje tijela i uma kao bi dobili znanja i vještine za praktičnu primjenu mindfulness aktivnosti u nastavnim i izvannastavnim procesima. Dobili su uvide u primjere dobre prakse te su se upoznali s  europskim školskim sustavima koji su ovakve aktivnosti implementirali u svoje kurikulume.

U ožujku je učiteljica informatike Anita Ivančičević pohađala edukaciju: Design the Positive: Positive Thinking, Positive Communication and Positive School Spaces, u Firenci, Italija, (Ivančičević_IZVJEŠĆE), a u Dublinu, Irska, učiteljica glazbene kulture Nives Boras edukaciju Mindfulness for Teachers: a Hands-on Approach (Boras_IZVJEŠĆE). U Reykjaviku, Island, učitelj povijesti Mario Jager pohađao je edukaciju Mindfulness and meditation (Jager_IZVJEŠĆE), a učiteljica engleskog i njemačkog jezika Stanislava Kuharski usavršavala se na edukaciji Well-being and stress management (Kuharski_IZVJEŠĆE).

U travnju su se u  Barceloni, Španjolska, usavršavali učitelj informatike David Noci na edukaciji Stress Management and Recognition: Key Strategies for Teachers (Noci_IZVJEŠĆE) i učitelj TZK-a Juraj Žunec na edukaciji Yoga and Meditation for Educators: Be a Great Teacher, Be Your Best Self (Žunec_IZVJEŠĆE)

U lipnju će učiteljica razredne nastave Sandra Binder pohađati edukaciju Mindfulness  koja će se održati u Sevilli, Španjolska.

Učitelji projektnog tima već provode brojne zanimljive projektne aktivnosti, a novostečena znanja, vještine i iskustva učitelji dodatno će implementi u nastavne i izvannastane procese, te će ih prenositi i ostalim sudionicima u svakodnevnom radu i životu škole. Zbog velikog zanimanja za naše aktivnosti i primjere dobre prakse, ovaj se projekt širi i izvan naše škole i zemlje kroz brojna predavanja i radionice koje održavaju naši učitelji.

Sve projektne aktivnosti možete pratiti na mrežnim stranicama škole, Fb škole, i školskom YT kanalu,  a detaljna izvješća učitelja s materijalima, fotografijama i dojmovima o završenim edukacijama pročitajte na: KA1_Izvješća učitelja nakon mobilnosti ili  http://bitly.ws/qT37 .

objavio: Administrator   datum: 10. 5. 2022.