Zdrav život na zdravom planetu na Petom međunarodnom projektnom sastanku u Italiji

Together- to get there, Erasmus+ KA2 projekt školskog partnerstva šest zemalja za jačanje ekološke osviještenosti kroz suradničko poučavanje i pozitivnu psihologiju, nastavio se na Petom međunarodnom projektnom sastanku u gradu Moie, Italija, (26.-29.4.2022.), s temom „Zdrav život na zdravom planetu“.

Škola domaćin, Istituto Comprensivo “Carlo Urbani”, srdačno nas je dočekala programom dobrodošlice, a djelatnici i učenici upoznali su nas sa životom i radom u njihovoj školi, čime su započele brojne, zanimljive i raznolike projektne aktivnosti. Program_ Italija.docx

Učitelji svih zemalja sudionica predstavili su svoje zemlje, gradove i škole iz kojih dolaze u razredima u kojima su sutradan putem suradničkog poučavanja izvodili nastavne aktivnosti vezane za temu sastanka.

Pripreme za suradničko poučavanje započele su u tjednima prije sastanka, kada su učitelji u timovima/parovima s učiteljima drugih zemalja komunicirali na daljinu, osmišljavali sadržaje, planirali sate te se dogovarali se o zajedničkom izvođenju nastave učenicima talijanske škole.

Učiteljica Sandra Binder je sa španjolskim i talijanskim učiteljima održala rasplesani sat o rastu biljaka (SANDRA BINDER_Izvješće KA2_ Italija docx.docx), a učiteljica Sanja Filaković, u suradnji s talijanskom i finskom učiteljicom, obradila je temu aktivnosti u vrtu SANJA FILAKOVIĆ_Izvješće_KA2 Italija.docx.

Učiteljica Ksenija Rumora surađivala je s talijanskom učiteljicom obrađujući temu zdrava hrana (KSENIJA RUMORA_Izvješće_KA2 Italija.docx), a učitelji Nevenka Mudri Mušanić i Mario Jager, u suradnji s talijanskim i finskim učiteljima,  s učenicima su izrađivali kreativne eko uratke nadahnute prirodom (NEVENKA MUDRI MUŠANIĆ_Izvješće_KA2 Italija.docx).

Tijekom našeg boravka u Italiji domaćini su nas upoznali sa  znamenitostima i  ljepotama svoga mjesta i regije Marche i Castelplanio. Upoznali smo se s radom njihovog sugrađanina  dr. Carla Urbania, liječnika koji je otkrio SARS i čije ime nosi škola domaćin te smo sudjelovali na online konferenciji poznatog talijanskog znanstvenika dr. Paola Vineisa  koji je svoje predavanje  posvetio upravo našem projektu.

Tijekom edukativnog cjelodnevnog izleta oduševili se posebnostima i ljepotom prirode okolnih mjesta, a posjet plaži San Michele upotpunili smo i wellbeing radionicom za opuštanje uma i tijela učiteljice Stanislave Kuharski (Mindfulness workshop).

Završna svečanost započela svečanim otvaranjem zone bez boca- modernog točionika vode u školi kao projektnog poklona učenicima, te se nastavila završnom priredbom, podjelom certifikata svim sudionicima i predstavljanjem destinacije i programa zadnjeg projektnog sastanka koji će se u svibnju održati u Španjolskoj.

Izvješća učitelja o sudjelovanju na 5. međunarodnom projektnom sastanku u Italiji (o suradničkom poučavanju, realizaciji nastavnih aktivnosti i dojmovima, uz fotografije i videozapise) pogledajte na poveznici: Izvješća učitelja_hrv_KA2 Italija '22 ili https://bit.ly/3Le9SRg

Neki od DOJMOVA UČITELJA projektnog tima naše škole:

„…Tijekom boravka u školi u Moie stekla  sam neprocjenjiva iskustva. Divno je bilo biti dio procesa u kojem se osjećala silna pozitivna energija, posebice uz izvrsno  gostoprimstvo učitelja domaćina. Učenici su u svakom trenutku izražavali veliki interes,  radost i uzbuđenje.  Uspješno provođenje timske nastave je za svakog učitelja ogroman  profesionalni rast. Vraćam se  svojim učenicima duboko ispunjena i obogaćena novim iskustvima te snažnim  pozitivnim emocijama…“ (učiteljica Binder)

„…Suradnja s kolegama iz drugih zemalja je bila izazovna, ali produktivna i za mene je otvorila vrata nekim novim metodama rada…“   (učiteljica Mudri Mušanić)

„…Iznimno sam zadovoljna sudjelovanjem u ovom projektu…Upoznala sam školstvo u nekoj drugoj zemlji, učitelje iz drugih zemalja i stekla jedno novo životno iskustvo. Sigurno će mi nove spoznaje koristiti u budućem radu...“   (učiteljica Filaković)

„…Bilo je ovo jedno izuzetno pozitivno i obogaćujuće iskustvo. Pružilo mi je mogućnost sudjelovanja u suradničkom poučavanju, te je podiglo razinu stručnog i profesionalnog usavršavanja na jednu novu razinu...“ (učiteljica Rumora)

objavio: Administrator   datum: 16. 5. 2022.