Kako smanjiti strah od testova i odgovaranja

Učenici su često izloženi brojnim stresnim situacijama, a kraj nastavne godine opisuju kao iznimno stresno razdoblje jer su strah ili trema od odgovaranja i testova dodatno naglašeni.
Tijekom školske godine, u izvannastavnoj aktivnosti Happy school i u sklopu    "Laboratorija mentalnog zdravlja", učenici naše škole i učiteljica Stanislava Kuharski istraživali su kako smanjiti strah od testova i odgovaranja i kako se nositi sa stresnim situacijama u školi.
Razgovarali su o najčešćim strahovima učenika: kakvi su, što ih uzrokuje i kako ih smanjiti.
Naučili su i vježbali jednostavne tehnike za smanjenje strahova i lakše nošenje s ispitnim stresom koje su učenici kasnije i primjenjivali u ispitnim situacijama.
Prije testova iz  njemačkog  jezika učenici 6.a i 6.b "definirali" su svoje strahove i odradili su niz kratkih vježbi vizualizacije i opuštanja.
Za vrijeme pisanja testa slušali su ugodnu, opuštajuću glazbu koja im je pomogla razbistriti misli i primjeniti sva znanja i vještine.
Raspoloženje učenika prije, za vrijeme i poslije testa, kao i sami rezultati pokazali su djelotvornost razgovora o strahovima pred test i primjene jednostavnih tehnika vizualizacije i opuštanja.

Više pogledajte na poveznici:

Stanislava Kuharski, prof.

objavio: Administrator   datum: 7. 6. 2022.